Z jakich powodów warto stosować olej kokosowy rafinowany?

Olej kokosowy rafinowany (https://www.bee.pl/9116-olej-kokosowy) jest uważany za substancję prozdrowotną, która może być stosowana zarówno jako balsam, jak i jako potrawa do smażenia. Zanim jednakże sięgniemy po ten rodzaj oleju, warto przeczytać kilka informacji na jego temat.

Rafinowany olej kokosowy. Składniki

W głównej mierze warto uwypuklić, że przymiotnik “rafinowany” nie kończy się okazjonalnie. Tyczy się do metody, w jaki olej jest otrzymywany. Na przykład, nierafinowany olej kokosowy jest otrzymywany poprzez tłoczenie na zimno miąższu owocu. W przeciwieństwie do tej metody, olej kokosowy rafinowany uzyskuje się poprzez tłoczenie go w wysokiej temperaturze. Rezultat tego procesu wyraźnie wpływa na skład i właściwości powstałego produktu.

Jakie są tutaj różnice?

Istnieją między nimi zasadnicze różnice. Pierwsze tłoczenie na zimno zachowuje grupę składników odżywczych oraz minerałów. Natomiast rafinowany olej kokosowy, który jest wytwarzany w wysokiej temperaturze, traci większość tych substancji w procesie rafinacji.

Czy olej kokosowy rafinowany jest zdrowy?

Szeroko odnosi się do prozdrowotnych właściwości nierafinowanego oleju kokosowego, który dzięki procesowi realizacji zachowuje przewagę własnych dobroczynnych składników. Oba gatunki obejmują jednak bardzo spore zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Ich wyższość jest przytłaczająca i wynosi ponad 90 procent. w przeciwstawieniu do zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego. Dlatego niektóre agencje zdrowia nie zalecają używania tego oleju do smażenia w kuchni. Jednak kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Własności oleju kokosowego rafinowany

Olej kokosowy jest korzystny dla organizmu człowieka. Stosowany jest w głównej mierze jako środek pomocniczy w rozwiązywaniu problemów skórnych. Wspomaga on:

  • gojenie się ran,
  • łagodzi stany zapalne skóry,
  • nawilża,
  • wygładza skórę oraz włosy.

Dodatkowo, może pomóc w walce z trądzikiem. Należy jednakże pamiętać, że właściwości te tyczą głównie oleju kokosowego rafinowanego w odwołaniu do jego arcybogatego składu. Nie jest jasne, czy rafinowany olej kokosowy jest na równi skuteczny.

Rafinowany olej kokosowy w kuchni

Jak zauważono wcześniej, wyprodukowany w ten sposób olej znajduje przeznaczenie w kuchni. Po pierwsze, jest tani. Po drugie, i co ważniejsze, ma bardzo wysoki tzw. punkt dymienia. Ustala to, że podczas podgrzewania olej jest rozkładany na wolne kwasy tłuszczowe.