Rafinowany olej kokosowy. Czy jest zdrowy i jakie ma zalety?

Czy rafinowany olej kokosowy jest dla nas szkodliwy? Jest duża różnica między tą wersją a wersją nierafinowaną. Olej kokosowy jest uważany za jeden z najzdrowszych tłuszczów. Znaczenie ma jednak to, że istnieje duża różnica między wersją rafinowaną i nierafinowaną. Czy warto kupować rafinowany olej kokosowy? Z jakich powodów.

Czy to zdrowy specjał?

Olej kokosowy, niezależnie od jego rodzaju, uważany jest za najzdrowszy tłuszcz, który może być stosowany zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Składa się on z miąższu orzecha kokosowego. Istnieją jednak dwa rodzaje oleju kokosowego: rafinowany i nierafinowany. W tej sytuacji olej kokosowy rafinowany od BEE i nierafinowany olej kokosowy są bardzo różne. Po pierwsze, porozmawiajmy o metodzie przetwarzania. Rafinowany olej kokosowy jest wytwarzany poprzez dodanie substancji chemicznych do miąższu i podgrzanie go. W związku z tym uważany jest za mniej zdrowy niż jego odpowiedniki produkowane w mechanicznym procesie na zimno. Dlatego jest tańszy, ale nie powinien być używany do wszystkiego.

Olej kokosowy rafinowany do smażenia

Rafinowany olej kokosowy jest przez wielu uważany za gorszą wersję nierafinowanego oleju kokosowego. W takiej sytuacji wszystko zależy od tego, do czego go używamy. Ponieważ jest on podgrzewany w wysokich temperaturach, zawiera pokaźnie mniej witamin i minerałów, które można znaleźć w nierafinowanej żywności. Dlatego nie wszystkie właściwości zdrowotne odnoszą się do olejów rafinowanych. Dlatego nie warto stosować go do odbudowy zniszczonych włosów czy jako naturalny makijaż twarzy.

Czym olej rafinowany różni się od nierafinowanego?

W porównaniu z nierafinowanym olejem kokosowym, olej kokosowy ma kilka istotnych zalet. Po obróbce jest odporny na wysokie temperatury i może być używany do smażenia. Dodatkowo nie ma smaku ani zapachu kokosa. Również tzw. punkt dymienia. Oznacza to, że dopiero w temperaturze 180-200 stopni może zostać rozłożony na kwasy tłuszczowe i glicerol. Rozkład ten jest jednak bardzo szkodliwy dla zdrowia, ponieważ do smażenia i pieczenia zaleca się stosowanie tłuszczów o wysokim punkcie dymienia.

Ile kosztuje olej kokosowy rafinowany?

Największą przewagą, jaką rafinowany olej kokosowy ma nad nierafinowanym, jest jego cena. Nierafinowany kosztuje około 40 złotych za 900 gramów, a rafinowany 10-15 złotych za 500 gramów i jest dostępny w prawie wszystkich sklepach spożywczych, natomiast nierafinowany można znaleźć tylko w sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie.