Rafinowany olej kokosowy. Czy jest zdrowy i jakie ma zalety?

Olej kokosowy rafinowany jest produktem, który jest uważany za posiadający niesamowite właściwości prozdrowotne i lecznicze. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Jest tak, gdy spojrzymy na olej kokosowy rafinowany. Dobrze jest znać plusy i minusy stosowania oleju kokosowego.

Jak się pozyskuje rafinowany olej kokosowy?

Rafinowany olej kokosowy jest słynnym olejem pozyskiwanym z miąższu palmy kokosowej. Różnica pomiędzy olejem kokosowym rafinowanym a nierafinowanym polega na tym, że nierafinowany olej kokosowy jest uzyskiwany w procesie mechanicznym zwanym tłoczeniem na zimno. Nie stosuje się w nim wysokich temperatur, ani tym bardziej środków chemicznych. Z drugiej strony, proces otrzymywania oleju rafinowanego z miąższu orzecha kokosowego często wymaga podgrzania go w celu usunięcia osadu, a następnie ponownego sezonowania i utwardzenia. Wpływa to na jego:

  • właściwości,
  • kolor,
  • konsystencję,
  • zapach,
  • smak.

Olej kokosowy rafinowany lub nierafinowany

Nierafinowany olej kokosowy znany jest również jako olej tłoczony na zimno. Ponieważ olej ten nie jest uzyskiwany w wysokich temperaturach, zachowuje większość substancji bioaktywnych i przeciwutleniaczy, takich jak żelazo, cynk, wapń, witamina K, a także witamina E. Posiada również wyjątkowy aromat i smak. Nie brakuje mu również charakterystycznego aromatu oraz smaku. Jego spoistość okazuje się półstała, staje się miękką białą substancją (ale nie płynem), gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej.

Jakie są właściwości rafinowany olej kokosowy?

Badania kliniczne potwierdzające prozdrowotne właściwości oleju kokosowego odnoszą się do oleju nierafinowanego lub z pierwszego tłoczenia (taki olej otrzymuje się ze świeżego mleka, sfermentowanego, odwirowanego lub z miąższu dojrzałych orzechów kokosowych poprzez podgrzanie i schłodzenie), a nie oleju rafinowanego.

Jakie są inne zalety kokosowego oleju rafinowanego?


Rafinowany olej kokosowy nie zawiera żadnych substancji wartościowych dla zdrowia i wyglądu, ale ma tę zaletę, że jest tańszy. Jest wydajny i może być przechowywany poza lodówką bez obaw o zepsucie. Nawet tych, którzy nie lubią specyficznego zapachu kokosa, ucieszy fakt, że olej kokosowy rafinowany jest prawie bezsmakowy i bezwonny. Jest również odporny na wysoką temperaturę i bardziej nadaje się do smażenia niż olej nierafinowany. Dlatego osoby poszukujące jedynie taniego i wydajnego oleju do smażenia mogą preferować zakup rafinowanego oleju kokosowego.